Bu Görüntülere Tepki Yağdı İnceleme Başlatıldı

Otizmli bir öğrencinin mezuniyet töreninde dışlandığı iddiası üzerine İstanbul’daki bir anaokulu hakkında soruşturma başlatıldı. Anne Ezgi Desovalı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, oğlu Asil’in mezuniyet töreninde öğretmenler tarafından dışlandığını belirtti. Desovalı’nın paylaştığı görüntülerde, diğer öğrencilerin sahnede gösteri yaparken Asil’in annesiyle uzakta eğlendiği görülüyor.

GÖRÜNTÜLERE TEPKİ YAĞDI

Yaptığı paylaşımda duruma tepki gösteren Ezgi Desovalı şunları söyledi:

“Oğlum Asil, Ahmet Kurt Anaokulu kaynaştırma öğrencisidir. Bugüne kadar önce devlet tarafından kaydının düştüğü okulda sorun yaşandı. Ağladım içime attım sustum. Okul değiştirdik. Mevcut okulda kaynaştırma olarak gideceği saatleri kendileri belirlediler. Zaman içinde kahvaltı saatine (1 saat) çekildi yemediği biline biline. Sürekli alttan aldık ki beni tanıyan bilir çok sabırlıyım. Ne istedilerse yaptık. Oğlumu bir birey olarak görmeyi bırakın, hiçbir materyal vb. istenmedi bile ki alalım. Sonra yine sınıfı öğleye kaydırıldı. Şimdi olacak derken her gün oğlumun kaynaşmasının ona faydasını izlerken bugünki mezuniyet ile yıkıma uğradım, ki oğlumun yaş olarak son şansı ve artık ilkokula (rehabilitasyon tarafından karar verilen okula) devam etmek zorunda. Tüm sene savaş verdik oğlum kaynaşabilsin diye. Bugün mutlu mutlu mezuniyetine gittik. Ancak anladım ki tüm sene oğlumun ismi bile öğrenilememiş. Farkettiğim anda Asil için gururlanıp ağlarken, yaşadığım hayal kırıklığıyla, mutluluk gözyaşlarım bir anda donakalmamla sonuçlandı. Bıktım artık başkalaştırılmaktan. Artık dayanamıyorum yok sayılmasına özel çocukların.”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, olayın basında ve sosyal medyada yer almasının ardından, otizmli öğrencinin mezuniyet töreninde dışlandığı iddialarına ilişkin inceleme ve soruşturma başlatıldığını duyurdu. Müdürlük, konunun hassasiyetle takip edildiğini açıkladı.

ACİL SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Basında ve sosyal medya platformlarında yer alan, bir eğitim kurumumuzda yaşandığı iddia edilen, otizmli bir anaokulu öğrencisinin mezuniyet töreninde öğretmenleri tarafından dışlandığına dair iddialar üzerine, müdürlüğümüzce derhal inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Konu, hassasiyetle tarafımızca takip edilmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x