ABD’de bir ilk daha: Trump’ın ardından mahkeme sırası Biden’da

Donald Trump’ın bir yetişkin filmleri oyuncusuna sus payı vermekten hüküm giyerek mahkemede suçlu bulunan ilk eski ABD başkanı olmasından dört gün sonra mevcut ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın davası da bugün başlıyor.

Çıplak fotoğraflarıyla da çok konuşulan Hunter Biden’ın silah suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu tarihi dava bugün Delaware’deki federal mahkemede başlıyor. Bu davayla ABD’de görevdeki bir başkanın çocuğu ilk kez hakim karşısına çıkacak.

2018 yılında satın aldığı ve elinde bulundurduğu bir tabancaya dayanan üç ağır suçlamayla karşı karşıya olan 54 yaşındaki Hunter Biden, suçlamaları reddediyor. Bu, kendisine yönelik federal vergi suçlamalarıyla Kaliforniya’da ayrıca açılan davayla beraber Biden’a açılan iki ceza davasından biri.

ABD Bölge Yargıcı Maryellen Noreika’nın başkanlık edeceği Wilmington’daki duruşma jüri seçim süreciyle başlayacak.

Hunter Biden, geçtiğimiz Eylül ayında Trump tarafından atanan ABD Özel Danışmanı David Weiss tarafından açılan davada, 38 kalibrelik bir tabanca olan Colt Cobra’yı satın alırken yasadışı şekilde uyuşturucu kullandığı konusunda yalan söylemek ve Ekim 2018’de silahı yasadışı olarak 11 gün elinde bulundurmakla suçlanıyor. 2019’dan bu yana Hunter Biden’a yönelik inceleme yürüten Weiss, vergi suçlamalarını da gündeme getirdi.

SKANDALLARI GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

ABD Adalet Bakanlığı’na göre Hunter Biden, Delaware davasındaki tüm maddelerden suçlu bulunursa 25 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecek ancak sanıklar genellikle daha kısa ceza alıyor.

Hunter Biden’a daha önce federal savcı tarafından aralarında “vergi beyan etmeme, evrakta sahtecilik ve vergi kaçırma”nın bulunduğu 9 suçlama yöneltilmişti

Buna göre Hunter Biden’ın uyuşturucuya, eskortlara, lüks otellere, pahalı araçlara, kıyafetlere ve diğer kişisel eşyalara yaptığı harcamalar 4 milyon 907 bin doları bulmuştu. Yapılan araştırmaya göre Joe Biden’ın oğlu, 4 yıl boyunca farklı kadınlara 683 bin 212 dolar ödedi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x