Sözcü yazarından Erdoğan’a: Türkiye’de bir Cumhurbaşkanı öldüğünde İran, Suudi Arabistan milli yas ilan eder mi?

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahiyan’ın helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye’nin milli yas ilan etmesini eleştirdi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Türkiye’de bir Cumhurbaşkanı öldüğünde İran, Suudi Arabistan milli yas ilan eder mi?” diye soran Zeyrek, “İsteyen Reisi’nin yasını tutsun. . Ancak ben yas falan tutmayacağım. Kimsenin ‘resmi yas’ ilan ederek bu milleti zorunlu bir yasa tabi tutmasını da kabul etmeyeceğim” dedi.

Zeyrek yazısında özetle şunları kaydetti:

“AK Partililere, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çok samimiyetle soruyorum: Türkiye’de bir Cumhurbaşkanı öldüğünde İran devleti milli yas ilan eder mi? Türkiye’de bir Cumhurbaşkanı öldüğünde Suudi Arabistan devleti milli yas ilan eder mi? Hadi Bülent Ecevit solcuydu ona etmezlerdi. Peki Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel için İran yas ilan etti mi? Suudi Arabistan yas ilan etti mi? Araştırdım ve bir tane dahi geçmişe dönük örnek bulamadım. Geçmişte de böyle bir durum yaşanmamış. Bundan sonra da yaşanmayacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. O halde İran halkı dahi yas konusunda ikiye bölünmüşken biz neden ‘resmi yas’ ilan ediyoruz?”

“Lütfen AK Partililer ya da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bize açıklasın: Reisi için neden yas tutacağız? Türkiye için hangi faydalı işleri yapmış? Bırakın Türkiye’yi, kendi milleti için ne yapmış? Hiçbir şey! Tersine, 24 Ocak 2024 günü Ankara ziyaretinde, ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün mezarını dahi ziyaret etme nezaketini göstermemiş. Tersine, kendi ülkesinde eline kan bulaşmış. Hatırlayın 22 yaşında bir genç kadın, Masha Amini saçlarını hükümetin uygun gördüğü şekilde örtmediği gerekçesiyle gözaltına alındı ve karakolda işkence edilerek öldürüldü. Reisi insan haklarını ihlal eden bütün kamu görevlilerini koruma altına aldığı yetmiyormuş gibi, ihlalleri protesto eden İranlı gençlerin çoğunun cezaevini boylamasıyla sonuçlanan bir süreç başlattı. Bazı gençler protesto gösterilerine katıldı diye diğerlerine ibret olsun diye şehir meydanlarında vinçlere asılarak idam edildi. Reisi’nin kurbanı sadece Amini ve onun için protesto gösterilerine katılanlar mıydı? Elbette hayır. 20’li yaşlarından itibaren savcılık ve hakimlik görevinde bulunan Reisi, 1988 yılında Tahran yakınlarındaki Evin ve Gohardasht cezaevlerinde kalan siyasi tutuklulara yapılan infazların da baş sorumlularından biriydi. Başta da yazdığım gibi, isteyen Reisi’nin yasını tutsun. İsteyen Reisi için bir gün boyunca televizyon izlemesin, müzik dinlemesin, dans etmesin. Ancak ben yas falan tutmayacağım. Kimsenin ‘resmi yas’ ilan ederek bu milleti zorunlu bir yasa tabi tutmasını da kabul etmeyeceğim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x