Büyük Birlik Partisi Kurultay’ında Filistin’e destek: İki devletli çözüm dışında yol yok

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, bölgede, İsrail-Filistin sorununun iki devletli çözüm dışında çıkış yolu görünmediğini belirterek, “Başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması ve tanınması, tesis edilmesi gereken barışın ilk adımı olmalıdır.” dedi.

BBP 12. Olağan Büyük Kurultayı Ankara Spor Salonu’nda yapıldı. Salon dışında bekleyen partilileri selamlayan Destici, burada kısa bir konuşma yaptı.

AA’nın aktardığına göre, kongrenin Divan Başkanlığına Genel Sekreter Üzeyir Tunç getirildi.

Destici, partisinin 12. Olağan Büyük Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu rahmet ve minnetle andı.

Geride bırakılan 10 yıllık zaman diliminde, dünyada ve bölgede, Türkiye’nin güvenliğini de birinci dereceden etkileyen çok sayıda önemli gelişme yaşandığını hatırlatan Destici, Kudüs’te, Gazze’de yaşananların vicdan ve insaf sahibi hiç kimsenin kabul edemeyeceği bir insanlık dramı olmasının yanı sıra adım adım bölgeyi ve topyekun dünya barışını tehdit eden bir probleme dönüştüğünü söyledi.

‘YENİ BİR SELAHADDİN EYYÜBİ GELİR’

Filistin’de savaşın sürdüğünü ve yaşananları üzüntüyle takip ettiklerini dile getiren Destici, şöyle konuştu:

“Anlaşmazlık konusu ne olursa olsun, geçmişte ne yaşanmış olursa olsun, sivillere yönelen saldırılar cinayettir. Kudüs, tüm semavi dinler için kutsal sayılan bir bölge niteliği taşıyor. Tarihte yaşanan sayısız olumsuz örneğe rağmen insanlığın, geçmişte yaşananlardan çıkarması gereken dersler, bilimin ve teknolojinin bugün geldiği düzey, Kudüs’ün tüm inanç grupları için bir ‘sevgi ve barış’ merkezi haline getirilmesi olmalıdır. Yok bunu sağlamayacaklar mı? Buna İsrail izin vermeyecek mi? Amerika buna müsaade etmeyecek mi? O zaman yeni bir Selahaddin Eyyubi gelir Kudüs’ü fetheder ve Mescid-i Aksa’yı bağımsızlaştırır, özgürleştirir. Bunu yapacak da Türkiye’dir, Türk milletidir. Bizleriz, sizlersiniz.”

İsrail’in Filistin’e saldırılarını kınayan Destici, Filistin’de, Orta Doğu’da, dünyada savaşın, sömürünün, savaş ve sömürü nedeniyle ölümlerin, acıların yaşandığı her yerde başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşların yaşananlarla ilgili sorumluluk sahibi olduğunun altını çizdi.

‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM DIŞINDA ÇIKIŞ YOLU GÖRÜNMÜYOR’

Destici, “Maalesef, dünyada sömürünün nedenleri, uluslararası kuruluşları da aynı amaçlarla kullanmaya, yönetmeye devam ediyorlar. Bölgede, bugün için iki devletli bir çözüm dışında çıkış yolu görünmüyor. Başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması ve tanınması, tesis edilmesi gereken barışın ilk adımı olmalıdır. Yaşasın bağımsız Filistin” diye konuştu.

Destici, Türkiye’nin, barışın sağlanması, masum sivillerin korunması için elinden gelen tüm gayreti göstermeye devam ettiğini belirtti.

‘YENİ GÖÇ AKINI’ UYARISI

Türkiye’nin, Orta Doğu’da yayılma ihtimali olan savaşa karşı, yeni bir göç akınına maruz kalmamak için sınırlarını ve tedbirlerini güçlendirmesi gerektiğini dile getiren Destici, “Yaşanan savaşın neden olabileceği ekonomik sıkıntılara karşı Türkiye, gereken tedbirleri almalıdır. Yine Türkiye, bölgeye yapılacak insani yardımlara öncülük etmelidir, etmektedir. Bizim tarafımız açık ve nettir. Biz masum Filistin halkının, Gazzeli masumların yanındayız” şeklinde konuştu.

DESTİCİ’DEN ANAYASA ÇAĞRISINA DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni anayasa çağrısını hatırlatan Destici, yeni anayasa çalışmalarına BBP’nin elinden gelen katkıyı sağlayacağını bildirdi.

Destici, Türkiye’nin sığınmacılar meselesini çözmesi gerektiğini dile getirerek, dünyada ve bölgede meydana gelen olağanüstü şartlardan kaynaklanan ekonomik problemlerin ardından, şubat ayında yaşanan Maraş merkezli depremlerin ekonomi üzerindeki etkilerinin, sığınmacıların varlığını Türkiye ekonomisi için taşınması mümkün olmayan bir yük haline getirdiğini kaydetti.

Sığınmacıların güvenli şekilde vatanlarına gönderilmesi gerektiğini belirten Destici, bunun Müslüman Türk’ün hassasiyetiyle yapılması gerektiğini söyledi.

‘YEREL SEÇİMLERDE AĞIR SONUÇLARI OLABİLİR’

BBP Genel Başkanı Destici, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığına son verilmesi gerektiğini, bu problemle baş edilmezse zenginin daha fazla zenginleşmesine, fakirin daha fazla fakirleşmesine engel olunamayacağını ifade etti.

Emeklilerin maaşlarına gereken artışın yapılmasının önemini vurgulayan Destici, “Sonuçta, bizi destekleyenlerin, Cumhur İttifakı’ndan beklediği, ‘kimsesizlerin kimsesi olma’ güvenini kaybeder ve bize umut bağlayan aziz milletimizin, yerel seçimlerde, ülkemiz için ağır sonuçları olacak uyarısıyla karşı karşıya kalabiliriz. Onun için adaletli olmalıyız” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından faaliyet ve mali rapor okundu.

ERDOĞAN KURULTAYA MESAJ GÖNDERDİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurultaya bir mesaj gönderdi. Erdoğan, kurultayın hayırlara vesile olmasını dileyerek, şu ifadelere yer verdi:

“Sizlerin şahsında Büyük Birlik Partisi’ne gönül vermiş tüm kardeşlerime en kalbi selam ve muhabbetlerimi gönderiyorum. Bu vesileyle Büyük Birlik Partisi’nin kurucu genel başkanı, dava ve aksiyon adamı, milli ve manevi değerlerin yiğit savunucusu Muhsin Yazıcıoğlu kardeşimi bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Büyük Birlik Partisi’nin ‘söz konusun vatansa gerisi teferruattır’ anlayışıyla Türkiye’nin ekonomik ve siyasi açıdan gelişmesin ve kalkınmasına yaptığı katkıları her zaman takdirle karşılıyoruz. Özellikle ülkemizin en kritik seçimlerinden biri olan 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde Büyük Birlik Partili kardeşlerimizin sergilediği dik duruşu hiçbir zaman unutmayacağız. Her 2 seçimde de şahsımıza verdikleri destek için tüm Büyük Birlik Partili vatandaşlarıma en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Gazze’de yaşanan insanlık dışı katliamlardan Karabağ’ın 30 yıllık işgalinin ardından özgürlüğe kavuşmasına, terörle mücadeleden dış politikada hamlelerimize kadar Türkiye’nin bekasını, Türk-İslam coğrafyasının huzur ve esenliğini ilgilendiren tüm meselelerde Büyük Birlik Partisi’nin desteğini almaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Daima hakkın, adaletin, milli ve manevi değerlerin yanında saf tutan BBP camiasının dirayetli liderliğiniz altında sergilediği bu yerli ve milli duruş hiç şüphesiz Türk siyasetine de örnek olmaktadır. Cumhuriyetimizin 2’nci asrına ilk adımları attığımız bugünlerde istikrar ve güven içerisinde yeni bir çağı selamlayacağımıza, Türkiye Yüzyılını inşallah hep birlikte inşa edeceğimize inanıyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x